116.) „A pislogó mécses ne aludjon ki” Harangszentelési ünnep őriszigeti evangélikus gyülekezetben (26m06s)

Isten kezében (2004. október 3.)

Őrisziget 1921-ig egész Burgenlanddal együtt Magyarországhoz tartozott. Ma Ausztria része. Régen a határt őrzők szigete volt, ma abban áll sziget jellege, hogy Ausztria egyetlen magyar nyelvű evangélikus gyülekezete található a településen. Nemrég szükségessé vált, hogy a templomtorony egyik harangját kicseréljék. Az új harang szentelésének ünnepére gyülekeztek össze a falubéliek és az Osztrák illetve a Magyarországi Evangélikus Egyház képviselői. A műsor részleteket mutat be az ünnepségből, a megszólalók pedig beszélnek a falu és az evangélikusok múltjáról és jelenéről, a beolvadás fennálló lehetőségéről és a magyar nyelv életben tartásának nehézségeiről. Szereplők: Mesmer Ottó evangélikus lelkész, özv. Teleky Béláné, Imre Gizella, Imre Gábor, Miklós Julianna, Petschinger Margit, Mesmer Harald, Herwig Sturm osztrák evangélikus püspök, Szebik Imre evangélikus püspök-elnök, Kalincsák Balázs evangélikus lelkész (Nemescsó), dr. Teleky Béla orvosprofesszor (Bécs).

Szerkesztő: Fabiny Tamás, rendező-operatőr: Horváth Tamás