128.) A bíboros forradalma VI. rész (28m23s)

A forradalom hite (2006.)

A Magyar Kommunista Párt már a koalíciós időkben megkezdte támadásait az egyház ellen. Az egyházak megsemmisítésének leggyorsabb eszköze az volt, ha a vezetőjét eltávolítják. Ezért kellett Rákosinak koncepciós pert indítania Mindszenty József bíboros ellen. 1948. december 25-től 1949. február 3-áig az Andrásy út 60-ban gyógykezelésnek vetették alá, melynek célja akaratának kikapcsolása volt, hogy így gépiesen teljesítsen mindent, amit követelnek tőle. Börtönéből az 1956-os forradalom kapcsán szabadult, majd amikor a szovjet tankok Budapestre érkeztek, ő az amerikai követségen keresett és talált menedéket, ahol 1971. szeptember 28-áig tartózkodott. Innen hívatta a pápa Rómába, ahol haláláig élt. Hamvait 1991-ben hozták haza Magyarországra. A bíboros életéről, megpróbáltatásairól Szőke János szalézi atya, és Nagy Alajos, az Európai Magyar Szabadságharcos Szövetség tiszteletbeli elnöke beszél.

Szerkesztő: Fabiny Tamás, operatőr: Pigniczki István, rendező: H. Tóth Béla