168.) Protestáns gyülekezetek és templomok 1848-49-ben (36m44s)

Szegletkő (1998. március)

A műsorban először dr. Gyapay Gábor történész idézi fel a protestáns egyházak 1848 előtti helyzetét: hogyan alakult hazánkban a vallásszabadság ügye a reformációtól kezdve az 1848-as 20. vallási törvénycikkig. Ezt követően a pesti reformátusság szerepvállalásáról dr. Ritoók Zsigmond egyetemi tanár beszél, majd Gryllus Vilmos gyülekezeti felügyelő mutatja be a Deák téri evangélikus templom és az iskola helyzetét. A Bécsikapu téri evangélikus gyülekezet 1848-as szerepéről dr. Fabiny Tibor teológiai tanár beszél. A sukorói református templom lényeges szerepet kapott 1848. szeptember 28-án, hiszen az itt összeült hadbizottság döntötte el, hogy folytatják az ellenállást, ha Jellasics csapataival Buda ellen akar vonulni, s ennek a döntésnek a szép következménye lett másnap a pákozdi győzelem. A debreceni nagytemplom pedig többek között Kossuth híres beszédének helyszínévé válhatott, miután a kormány Pestről Debrecenbe költözött. E két utóbbi helyet dr. Závodszky Géza főiskolai tanár mutatja be.

Szerkesztő: Nagy László, operatőr: Bánhegyi István H.S.C, Fekete Gábor, rendező: Nemes Takách Ágnes, műsorvezető: Gáspár Mónika