38.) 1848 és az egyházak (1h00m09s)

Isten kezében (2001. március 17.)

A film a magyar forradalom és szabadságharc eseményeit és hátterét új megközelítésben, az egyházi szerepvállalás felől mutatja be, különös tekintettel a tábori lelkészségre. A műsor részleteket mutat be Révész György: Mint oldott kéve című filmjéből, amely báró Mednyánszky Cézár tábori lelkészként való tevékenykedéséről szól. Kossuth Lajos egyházi kötődéséről beszél: Veczán Pál evangélikus esperes (Tállya), Huba Dávid és Tóth Viktória tanuló, Kavalyecz Andrásné tárlatvezető, Kossuth Múzeum (Monok), dr. Brugoviczky Béla fogorvos (Tállya). Zakar Péter történész vezet végig bennünket az események menetén. Megszólalnak még: Sarnyai Csaba Máté történész, Kertész Botond levéltáros (Evangélikus Országos Levéltár), Toronyi Zsuzsanna tudományos munkatárs (Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár), Gáborjáni Szabó Botond gyűjteményi igazgató (Debreceni Református Kollégium), Hajagos József történész és Fabiny Tibor evangélikus lelkész, egyháztörténész.

Szerkesztő: Fabiny Tamás, H. Frivaldszky Bernadett, Salyámosy Éva, operatőr: Sibalin György, Zalányi Ferenc, rendező: Wiegmann Alfréd