108.) „Megláttam népem nyomorúságát” Rákoskeresztúri evangélikusok a Gulágon (26m16s)

Isten kezében (2005.)

A film elején rövid bevezetőt láthatunk a rákoskeresztúri evangélikus lakosság eredetéről. Ebből kiderül, honnan és mikor kerültek ide azok a német származású családok, amelyeket érintett 1945-ben az orosz munkatáborokba való deportálás. A gyülekezet történetéről Kósa László evangélikus lelkész és Léránt István gyülekezeti felügyelő beszél. 1945 elején a megszálló szovjet hatóságok elrendelték a gyülekezet német nevű tagjainak elhurcolását a Szovjetunióba, anélkül, hogy bármi egyéb büntetésre érdemes tettet követtek volna el. A gyülekezet harangszóval, énekléssel, imádsággal osztozott az elhurcoltak sorsában. Derzbach József saját emlékeit idézi fel a fogságba viteltől a hazaérkezésig, Hangai Jakab édesapjára emlékezik. Bagoly Gáborné Schleckmann Erzsébet az édesapjával történteket mondja el, és saját gyermekkori emlékeit osztja meg a nézőkkel.

Szerkesztő-riporter: Fabiny Tamás, operatőr: Czétényi Csilla, Wonke Rezső, rendező: Tóth Béla