Kulturális

1.) 1996. Karácsonyi műsor (39m09s)

Dicsőség, békesség (1996)

Dr. Szigeti Jenő adventista teológiai tanár beszél az adventi vasárnapok mibenlétéről, a karácsonyfa állítás hagyományáról, és arról, hogyan tudja teológiai meggyőződését a pogány hagyományok kutatásával összeegyeztetni. Gáncs Aladár evangélikus lelkész, orgonaművész a karácsony ünneplésének kezdeteiről és Bach Karácsonyi oratóriumáról beszél. dr. Dobos Károly ny. református lelkész a Lepramisszió munkáját mutatja be.

4.) Kettős tükör: lelkészek híres gyermekei (40m05s)

Dicsőség, békesség (1997. március)

A műsor nyolc ismert személyiség portréját mutatja be, akiknek az élettörténetében - bár különböző hívatásuk van - egy dolog megegyezik: édesapjuk pap volt.

5.) Új protestáns templomok (35m04s)

Szegletkő (1997. április)

Kispesten, a Rózsa téren a régi református templom helyére új épült. Az építkezésről, a gyülekezet kezdeteiről, növekedéséről Nagy Béla építész, Ablonczy Dániel ny. református lelkész és Ablonczy Kálmán református lelkész beszél. Szigetszentmiklóson nyolc évig épült a baptista templom. Az előkészületekről, a munkálatokról, a mozgássérült misszió tervéről, az intézményben működő nemzetközi baptista akadémiáról dr. Almási Mihály, a baptista egyház elnöke számol be.

7.) Jézus-szerepek a színpadon (35m09s)

Szegletkő (1997. június)

Izgalmas művészeti és teológiai kérdés: hogyan lehet Jézus szerepét a színpadon hitelesen alakítani, mennyiben jelent ez az előadó számára „szerepet”. Erről vallanak azok, akiknek életük folyamán alkalmuk adódott megformálni és a közönség számára láthatóvá tenni Jézus személyét.

13.) Egyházi iskolák (35m05s)

Szegletkő (1999. március)

„Az iskola az egyház veteményeskertje” – ezzel a mondattal vezeti be Romhányi Anikó a három egyházi középiskolát bemutató műsort. A műsorban megszólalnak az iskolák vezetői, pedagógusai, diákjai, bepillantást nyerhetünk az iskolák mindennapjaiba.

17.) A langenzenni kolostortemplom (29m43s)

Szegletkő (1999. augusztus)

A bajorországi Langenzenn Ansbach és Nürnberg között található, legnevezetesebb épülete pedig a 13. században épült kolostortemplom. Az 1409-ben alapított ágoston rendi szerzetesi közösség kolostorának udvarán, Winfried Winter lelkésszel való beszélgetésből ismerhetjük meg a kolostor és a templom történetét, egykori lakóit, a reformáció előtti hagyományok és az evangélikusság egymás mellett élésének történetét. A gyülekezetben ma is aktív, a különböző korosztályok számára részvételi lehetőséget biztosító munka folyik a munkatársak vezetésével.

19.) Melanchthon-kiállítás (Levelek Európának) (33m52s)

Szegletkő (1999. október)

A Melanchthon születésének 500. évfordulója alkalmából rendezett vándorkiállítás Budapestre, a Szépművészeti Múzeumba érkezett. A kiállított tárgyak segítségével megelevenedik a reformáció elindulása és gyors terjedése szerte Európában. A kiállítás megnyitóján a Cantus Corvinus Énekegyüttes énekel.

20.) A reformáció ünnepe (30m23s)

Szegletkő (1999. október 31.)

A protestantizmus lényege nem a valami ellen való fellépés, hanem a felismert igazság mellett való kiállás: Solus Christus, vagyis egyedül Krisztus. A reformáció szerepéről Tőkéczki László történész, Bölcskei Gusztáv ref. püspök, és Merétey Sándor ref. lelkész zsinati tanácsos beszél. A Pesti Vigadóban megrendezett kulturális est közreműködői: Bánffy György, Udvaros Dorottya, Für Anikó, Prőhle Gergely államtitkár (NKÖM), Udvaros Béla színházi rendező.

24.) Albert Schweitzer: Az élet tisztelete (30m04s)

Szegletkő (2000. március)

A Nobel-békedíjas evangélikus lelkész, teológus, Bach-kutató, orgonaművész és orvos neve sokak számára ismerős. Hafenscher Károly teológiai professzor és Oláh Vilmos sebész orvos, valamint számos, Schweitzer műveiből vett idézet, továbbá a munkásságát megörökítő archív-felvétel segítségével minden korábbinál közelebb kerülhet hozzánk a 125 éve született keresztyén bizonyságtevő alakja.

26.) Áldó hatalmak oltalmában (30m41s)

Szegletkő (2000. május)

Dietrich Bonhoeffer életéről, munkásságáról és annak mai jelentőségéről Lehel Ferenc nyugalmazott lelkész, az egykori tanítvány és Csepregi András evangélikus teológus, a mai kutató beszél.

Oldalak