149.) Magyar gályarabok és vándordiákok az ellenreformáció idején (26m10s)

Isten kezében (2007. október 27.)

A magyar reformáció történetében gyászévtizedként tekintünk az 1671-1681 közötti időszakra. Az ellenreformáció célja a magyar protestantizmus „lefejezése” volt. Ennek érdekében hazaárulással, a törökkel való szövetkezéssel vádolták meg a reformáció prédikátorait, tanítóit. A csúcspontot annak a 42 prédikátornak az elítélése jelentette, akik nem voltak hajlandók megtagadni hitüket. Egy évi gályarabság után a holland de Ruyter admirális közbenjárására bocsátották szabadon a még életben lévő 26 prédikátort. A műsor az admirálist mutatja be közelebbről, illetve bemutatja a magyar peregrináció történetét is: azt, hogy a reformációtól kezdve az ellenreformáció idején és azt követően hol, és hogyan tanultak külföldön a magyar diákok. A műsorban megszólalnak: Pusztai Gábor nederlandiszta, F.P.J. de Ruyter de Wildt M. A. de Ruyter leszármazottja, Baráth Béla egyháztörténész, Ferenc Postma egyháztörténész.

Szerkesztő-riporter: Fülöp G. András, operatőr: Marossy Géza, Wonke Rezső, rendező: Horváth Tamás