Ismeretterjesztő

1.) 1996. Karácsonyi műsor (39m09s)

Dicsőség, békesség (1996)

Dr. Szigeti Jenő adventista teológiai tanár beszél az adventi vasárnapok mibenlétéről, a karácsonyfa állítás hagyományáról, és arról, hogyan tudja teológiai meggyőződését a pogány hagyományok kutatásával összeegyeztetni. Gáncs Aladár evangélikus lelkész, orgonaművész a karácsony ünneplésének kezdeteiről és Bach Karácsonyi oratóriumáról beszél. dr. Dobos Károly ny. református lelkész a Lepramisszió munkáját mutatja be.

2.) A misszió mai formái (39m58s)

Dicsőség, békesség (1997)

Nagy Zoltán evangélikus lelkész az 1997. év evangélikus Útmutatójának vezérigéjével (Lukács 9,25) kapcsolatban mondja el az ige üzenetét. dr. Hecker Frigyes metodista lelkész a keresztyén misszió alapjáról és az imádkozás fontosságáról beszél a január 3. hetében megrendezésre kerülő imahéttel kapcsolatban. dr. Szűcs Ferenc református teológiai tanár beszél a misszió lényegéről, amely nem a keresztyénség terjesztése vagy a keresztyén kultúra propagálása, hanem a krisztusi küldetés, a békekövetség: meg lehet békülni Istennel és egymással.

3.) Ötszáz éve született Melanchthon (41m08s)

Dicsőség, békesség (1997. február)

Philip Melanchthon reformátor életművét dr. Reuss András teológus és dr. Imre Mihály irodalomtörténész ismerteti. Szokolay Sándor zeneszerző az 1980-ban íródott Kantátájáról beszél, amelyet az Ágostai Hitvallás ihletett. dr. Keveházi Katalin Melanchthonnak a protestantizmust egységesíteni akaró törekvéséről, a filippizmusról és a Magyarországon megtalálható Melanchthon nevéhez kapcsolható irodalomról beszél.

12.) Wittenberg hajnalcsillaga - Bóra Katalin a reformátor Luther Márton felesége és munkatársa (29m33s)

(1999. február)

A műsor az 500 éve, 1499. január 29-én született Bóra Katalinnak állít emléket. Az egykori apáca származását, gyermekkorát, kolostorban zajló életét, az onnan való szökés kalandos történetét Szabados Regina segédlelkész eleveníti fel. Fabiny Tibor egyháztörténész számol be a házasságkötés körülményeiről, és az azt követő közös életút nehézségeiről, örömeiről. Rövid tájékoztatást kapunk gyermekeik sorsáról. A korabeli iratokból megismerhetjük Luthernek felségével kapcsolatos végrendelkezését is.

24.) Albert Schweitzer: Az élet tisztelete (30m04s)

Szegletkő (2000. március)

A Nobel-békedíjas evangélikus lelkész, teológus, Bach-kutató, orgonaművész és orvos neve sokak számára ismerős. Hafenscher Károly teológiai professzor és Oláh Vilmos sebész orvos, valamint számos, Schweitzer műveiből vett idézet, továbbá a munkásságát megörökítő archív-felvétel segítségével minden korábbinál közelebb kerülhet hozzánk a 125 éve született keresztyén bizonyságtevő alakja.

35.) Romok és remények - Magyar egyházak a Délvidéken (01h06m20s)

Quo vadis? (2001. január 27.)

Határainktól délre a tíz éve megszűnt Jugoszlávia területén ma is találunk magyar anyanyelvű lakosságot az utódállamokban. A műsor képet kíván adni az ott lakók helyzetéről, megmaradásuk lehetőségéről. A maroknyi szlovéniai evangélikusokról Skalics Gusztáv ny. evangélikus lelkész ad tájékoztatást. Megszólal még: Bence Utrosa Gabriella író gyülekezeti felügyelő és Zver Ilona felelős szerkesztő Szlovén Televízió, mindketten Lendváról.

38.) 1848 és az egyházak (1h00m09s)

Isten kezében (2001. március 17.)

A film a magyar forradalom és szabadságharc eseményeit és hátterét új megközelítésben, az egyházi szerepvállalás felől mutatja be, különös tekintettel a tábori lelkészségre. A műsor részleteket mutat be Révész György: Mint oldott kéve című filmjéből, amely báró Mednyánszky Cézár tábori lelkészként való tevékenykedéséről szól.

39.) Száz éve született Ordass Lajos evangélikus püspök (1h00m00s)

Isten kezében (2001. március 31.)

Számos kortárs tanú és mai kutató, ill. családtag emlékszik vissza a mártír sorsú püspökre: Szebik Imre evangélikus püspök, Terray László evangélikus lelkész (Norvégia), Pósfay György evangélikus lelkész (Svájc), Boleratzky Lóránd nyugalmazott egyetemi magántanár, ifj. Fabiny Tibor irodalomtörténész, Tőkéczki László történész, Per Lönning nyugalmazott püspök (Norvégia), a Nemzetközi Ordass Alapítvány elnöke, özv. Keken Andrásné, Herényi István nyugalmazott ügyvéd, Eric W.

42.) Az Európai Protestáns Magyar Szabadegyetem akadémiai napjai az erdélyi Illyefalván (1h00m00s)

Isten kezében (2001. június 9.)

Az eredetileg az emigráns magyarokat összegyűjtő szervezet a rendszerváltás óta mind többször jeleik meg Magyarországon és az utódállamokban is. Illyefalva és általában a Székelyföld a maga történelmi hátterével és élni-akarásával különösen sok témát kínált. A fő téma: Erdély - európai régió.

43.) Albánia egyházainak feltámadása (1h00m20s)

Isten kezében (2001. június 23.)

Albániában a kommunista országok között is egyedülálló módon üldözték a keresztyéneket. 1968-tól kezdve a vallásgyakorlást a legszigorúbban tiltották. Kivétel nélkül minden templomot bezártak, a papokat börtönbe zárták. Mintegy 10 éve, a diktatúra elmúltával új lehetőségek nyílnak az egyházak előtt is. Erről számol be Roszík Gábor evangélikus lelkész, valamint Anastasios, Tirana és egész Albánia ortodox érseke.

Oldalak