Ökumenikus

4.) Kettős tükör: lelkészek híres gyermekei (40m05s)

Dicsőség, békesség (1997. március)

A műsor nyolc ismert személyiség portréját mutatja be, akiknek az élettörténetében - bár különböző hívatásuk van - egy dolog megegyezik: édesapjuk pap volt.

5.) Új protestáns templomok (35m04s)

Szegletkő (1997. április)

Kispesten, a Rózsa téren a régi református templom helyére új épült. Az építkezésről, a gyülekezet kezdeteiről, növekedéséről Nagy Béla építész, Ablonczy Dániel ny. református lelkész és Ablonczy Kálmán református lelkész beszél. Szigetszentmiklóson nyolc évig épült a baptista templom. Az előkészületekről, a munkálatokról, a mozgássérült misszió tervéről, az intézményben működő nemzetközi baptista akadémiáról dr. Almási Mihály, a baptista egyház elnöke számol be.

6.) Az egyházak és a nemzeti identitás (35m03s)

Szegletkő (1997. május)

A miniszterelnöki Hivatal és a Határontúli Magyarok Hivatala konferenciát szervezett Budapesten Az egyházak szerepe a nemzeti kisebbségek közösségépítésében címmel. Az anyaország résztvevői mellett Erdélyből, a Felvidékről, a Délvidékről, Kárpátaljáról és Ausztriából is érkeztek katolikus, protestáns, ortodox egyházi személyiségek. Megszólalók: Tabajdi Csaba politikai államtitkár, Csiha Kálmán ref. püspök (Kolozsvár), Harmati Béla ev. püspök (Budapest), Bíró László róm. kat.

8.) 50 éves a Lutheránus Világszövetség (36m34s)

Szegletkő (1997. július)

A genfi székhelyű szervezet történetének kezdetére, az 1947-es lundi találkozóra Pósfay György evangélikus lelkész emlékszik vissza. Ishmael Noko az Evangélikus Világszövetség főtitkára méltatja Ordass Lajosnak az első találkozón és azt követően alelnöki megbízatásban végzett munkáját, és szól saját szerepéről is, amelyet mint első afrikai főtitkár tölt be. Rudolf Hinz a világszolgálati osztály igazgatója mutatja be a világszövetség segélyezési munkáját, melyet a menekültügyben és a katasztrófa elhárításban végez.

9.) A genfi Ökumenikus Központ (35m11s)

Szegletkő (1997. augusztus)

A genfi székhelyű egyházi világszervezetek munkatársai mutatják be szervezeteik történetét és munkáját (Egyházak Világtanácsa, Európai Egyházak Konferenciája, Református Világszövetség).

10.) A johanniták (34m57s)

Szegletkő (1997. szeptember)

A műsor a Magyarországon is működő protestáns lovagrend és segélyszervezet múltját és jelenét mutatja be. Kékessy Dezső johannita kommendátor Genfben, a rend többi vezetője Budapesten nyilatkozik.

13.) Egyházi iskolák (35m05s)

Szegletkő (1999. március)

„Az iskola az egyház veteményeskertje” – ezzel a mondattal vezeti be Romhányi Anikó a három egyházi középiskolát bemutató műsort. A műsorban megszólalnak az iskolák vezetői, pedagógusai, diákjai, bepillantást nyerhetünk az iskolák mindennapjaiba.

16.) Egy világkollégium Erlangenben (30m12s)

Szegletkő (1999. július)

Erlangen Észak-Bajorország egyik egyetemi városa. Itt található a Luther Márton Szövetség egyik központja, ahonnan a kisebbségi sorban élő evangélikus egyházak támogatását irányítják. A Szövetség diákotthont is működtet, amely valóban otthont nyújt az itt tanuló diákok számára. Erlangen történetét Michael Hübner evangélikus lelkész ismerteti. Hermann Brandt teológiai professzor számol be az egyetem életéről. Rainer Stahl főtitkár a Luther Márton Szövetség megalakulásáról, munkájáról beszél.

17.) A langenzenni kolostortemplom (29m43s)

Szegletkő (1999. augusztus)

A bajorországi Langenzenn Ansbach és Nürnberg között található, legnevezetesebb épülete pedig a 13. században épült kolostortemplom. Az 1409-ben alapított ágoston rendi szerzetesi közösség kolostorának udvarán, Winfried Winter lelkésszel való beszélgetésből ismerhetjük meg a kolostor és a templom történetét, egykori lakóit, a reformáció előtti hagyományok és az evangélikusság egymás mellett élésének történetét. A gyülekezetben ma is aktív, a különböző korosztályok számára részvételi lehetőséget biztosító munka folyik a munkatársak vezetésével.

18.) Nagy András és Kovács Bálint portréja (30m43s)

Szegletkő (1999. szeptember)

Születésének 100, halálának 25. évfordulóján emlékezik meg méltóképpen a kolozsvári református teológia kiváló professzoráról, Nagy Andrásról a műsor első fele. A paraszti származású tehetséges fiú a nagyenyedi kollégiumban, azután tiszti iskolában, majd a teológián végzi tanulmányait. Később Baselban tanulhat ösztöndíjasként. 1336-ban hívják meg Kolozsvárra, az ószövetségi katedrára. Mindvégig az élő ige embereként tevékenykedik. Fia, Nagy Géza református lelkész, és Varga László nyugalmazott lelkész nyilatkozik róla elismeréssel.

Oldalak