15.) Neuendettelsau, „az evangélikus Róma” (31m14s)

Szegletkő (1999. június)

A kb. 10000 lelket számláló bajorországi falu Németország egyik legjelentősebb egyházi központja. Mintegy 150 évvel ezelőtt a község lelkésze, Wilhelm Löhe ismerte fel, milyen nagy szükség van ebben a térségben a nyomorúság enyhítésére. Ezért kezdett el foglalkozni a fiatal asszonyok képzésével, akiket azután a gyülekezetekbe küldött szolgálatra. Mivel azonban a gyülekezetek még nem voltak képesek eltartani ezeket a diakonisszákat, Löhe anyaházat alapított számukra. Ez jelentette a később kialakult központ alapját, melyhez ma már hozzátartozik a teológiai főiskola, a külmissziói központ, az egyházi segélyszervezet, és a lelkészi továbbképzőközpont is. A film ezek közül az intézmények közül mutat be néhányat. Wilhelm Löhe munkásságáról Hermann Schoenauer rektor és Rudolf Keller egyháztörténész beszél. Megszólalnak még: Irmtraud Schrenk diakonissza főnökasszony, Friedricke Bergmann óvodavezető, Gerhard Pfeiffer gimnáziumi igazgató, Armin Wissel a szellemi fogyatékosok otthonának vezetője és Katja Kleimmeck szervező.

Szerkesztő-riporter: Fabiny Tamás, operatőr: Zalányi Ferenc H.S.C, rendező: Tóth Béla