154.) A forradalom lelke: 1848 és az egyházak (27m48s)

Isten kezében (2008. március 15.)

Milyen szerepük volt az egyházaknak a szabadságharc idején? Milyen mértékben vettek részt az eseményekben, hogyan álltak ki a magyar szabadság ügye mellett? Ezt vizsgálja a műsor a szabadságharc kirobbanásának 460. évfordulóján, bemutatva mind a katolikus, mind a protestáns egyházak vezetőinek, híveinek szerepvállalását az eseményekben. Megtudhatjuk, miért nem érte váratlanul a katolikus egyházat a forradalmi hullám, és milyen követeléslistát fogalmaztak meg egy hónappal a márciusi események után. Miért választotta Kossuth Debrecent kormányának főhadiszállásául? S kik azok az ismert és kevésbé ismert evangélikusok, akik még az életüket sem sajnálták a magyar szabadságért? Megszólalnak: Gyöngy Ilona, Milbik József, Barna Alexandra 5. osztályos tanulók, Zakar Péter történész, Gáborjáni Szabó Botond igazgató (Debreceni Református Kollégiumi Könyvtár), Kertész Botond történész (Országos Evangélikus Múzeum).

Szerkesztő-riporter: Erhardt Ágoston, rendező-operatőr: Horváth Tamás